Leckie, Hennessy dominate Clash

RECORD TIME — Senior Doe Leckie set a new Lake Region High School record in the 100 meter hurdles at 15.8 seconds during the Tri-County Clash at Sacopee Valley last week. Leckie gets another shot to break her own record this week. (Photo by Brea McDonald)

By Wayne E. Rivet
Staff Writer

SOUTH HIRAM — Doe Leckie is hardly your average hurdler.

“What sets Doe apart is her quickness and possibly her determination.  I have not seen an athlete so quick over the hurdles before,” Lake Region varsity track & field coach Mark Snow said. “She needs quickness because she takes four steps between hurdles. Most elite hurdlers only take three steps.”

Doe has shown LR coaches Snow and Dana Caron “to be a prime-time performer, often rising up for the bigger meets.”

The LR senior rose to the occasion last week when she set a new school record in the 100-meter hurdles with a winning time of 15.8 seconds. She may not be finished.

“I predict the school record will go down again this weekend (at the Western Maine Conference Championships). The question is by how much,” Coach Snow said.

Leckie added a first place finish in the 300-meter hurdles as Lake Region captured the girls’ Tri-County Clash title.

Meanwhile, Sage Hennessy of Fryeburg Academy won three speed events — 100 meters, 200 meters and 400 meters — as the Raiders placed third. Host Sacopee Valley was second while Waynflete was fourth.

Girls’ Division

100 Meters: 1. Sage Hennessy, FA, 12.7; 2. Nicole Shivers, FA, 13.6; 3. Christina DiPietro, FA, 14.1; Tie 4. Hannah Flagg, LR, 14.6; Elysha Bosworth, LR, 15.0; Leanne Kugelman, LR, 15.1; Emily Hemingway, LR, 15.7.

200 Meters: 1. Sage Hennessy, FA, 26.8; 2. Corinn Bedell, FA, 27.5; 3. Hannah Perkins, LR, 28.9 (season best); 5. Leanne Kugelman, LR, 31.9; Maggie Knudsen, LR, 32.6; Emily Hemingway, LR, 35.1

400 Meters: 1. Sage Hennessy, FA, 59.7; 2. Corinn Bedell, FA, 1:00.6; 3. Hannah Perkins, LR, 1:05.5 (season best); 4. Maggie Knudsen, LR, 1:13.2; 5. Elizabeth Schreiber, LR, 1:14.2

800 Meters: 1. Pierce, SV, 2:33.9; 3. Laura Pulito, FA, 2:36.9; 5. Jacqui Black, LR, 2:42.6; Maude Meeker, LR, 3:05.3; Julia Carlson, LR, 3:20.7; Galina Niemy, LR, 3:47.5

1600 Meters: 1. Jacqui Black, LR, 5:50.7 (state qualifier); 3. Kayla Gray, LR, 6:29.9; 4. Kelsey Liljedahl, FA, 6:41.3; 5. Marissa DiMaria, LR, 6:59.0; Galina Niemy, LR, 8:07.5

300 Meter Hurdles: 1. Doe Leckie, LR, 48.5; 3. Christina DiPietro, FA, 58.5; 4. Hannah Flagg, LR, 1:01.1; 5. Briana Gallinari, LR, 1:07.0

100 Meter Hurdles: 1. Doe Leckie, LR, 15.8 (Lake Region record); 2. Hannah Flagg, LR, 18.8; 4. Maude Meeker, LR, 21.2; 5. Briana Gallinari, LR, 22.8

4X400 Relay: 1. Sacopee Valley 4:26.8; 2. Lake Region 4:56.2 (Kasey Huntress 1:10.9, Maggie Knudsen 1:16.1, Kayla Gray 1:15.2, Marissa DiMaria 1:14.0).

4X800 Relay: 1. Sacopee Valley 11:14.5; 2. Lake Region 11:29.9 (Kelsey Winslow 2:41.7, Kayla Gray 2:49.0, Maggie Knudsen 2:54.8, Marissa DiMaria 3:04.4)

4X100 Relay: 1. Lake Region 54.8 (Elysha Bosworth, Hannah Perkins, Sydney Hancock, Doe Leckie); 3. Fryeburg Academy 1:04.0.

Javelin: 2. Kasey Huntress, LR, 72-0; 3. Kelsey Winslow, LR, 70-0; 4. Molly Hook, LR, 65-4; 5. Nicole Shivers, FA, 62-6; Leona Kluge-Edwards, LR, 61-1; Maude Meeker, LR, 47-3; Julia Carlson, LR, 43-6; Allison Stewlow, LR, 39-0.

Discus: 1. Molly Hook, LR, 78-4; 2. Katie Heggie, FA, 75-1; 3. Aubrey Boyd, FA, 69-0; Dani LaPointe, LR, 49-0; Kylie Marshall, LR, 48-4.

Shot Put: 1. Katie Heggie, FA, 28-9; 3. Kelsey Winslow, LR, 26-9; 4. Bailey Friedman, FA, 26-2.5; 5. Molly Hook, LR, 25-8; Kylie Marshall, LR, 23-5.5; Paige Kenison, LR, 22-7; Danielle LaPointe, LR, 21-5; Julia Carlson, LR, 18-11.

Long Jump: 1. Jamie Gullikson, FA, 14-9.5; 2. Nicole Shivers, FA, 13-11; 4. Elizabeth Schreiber, LR, 12-5; 5. Courtney Yates, LR, 12-4.5; Elysha Bosworth, LR, 11-5; Allison Stewlow, LR, 11-4.5; Danielle LaPointe, LR, 10-5.5.

Triple Jump: 1. Downey, SV, 30-10; 2. Sydney Hancock, LR, 29-3.5; 4. Lucy Fowler, LR, 28-5; 5. Sarah Welch, FA, 26-4.5; Hannah Flagg, LR, 25-9.5; Elizabeth Schreiber, LR, 25-8.

High Jump: Tie 1. Lucy Fowler, LR, 4-8 (state meet qualifier); 5. Courtney Yates, LR, 4-0.

Pole Vault: 4. Leona Kluge-Edwards, LR, 6-0 (season best).

Final standings: Lake Region (14-5) 94.5, Sacopee Valley 88.5, Fryeburg Academy 74, Waynflete 9.

Boys’ Division

Long Jump: 1. Stefan Sjekloca, FA, 18-4; Tyler LaPlante, LR, 15-7.5; Alex Connolly, LR, 13-1.

3200 Meters: 1. Silas Eastman, FA, 10:25; 3. Kyle Barboza, FA, 13:03; 4. David Powers, FA, 15:07

1600 Relay: 1. Sacopee Valley 3:37.6; 3. Fryeburg Academy 4:08.4

Shot Put: 1. McElwain, SV, 39-10; 2. Scott Pelkie, FA, 38-5; 5. Riley Pitman, FA, 14-1.5; Aldi Guzja, LR, 30-8; Taylor Barker, LR, 25-10.5; Andrew Carlson, LR, 25-9.

Discus: 1. Anderson, SV, 125-10; 3. Riley Pitman, FA, 117-0; 5. Kristian Peterson, LR, 90-0; Taylor Barker, LR, 71-0.

Javelin: 1. Healey, SV, 130-0; 2. Forrest Stearns, FA, 123-0; 3. Kristian Peterson, LR, 117-0; Mark MacDougall, LR, 94-2; Garrett LaBarge, LR, 89-3; RJ Legere, LR, 61-0; Taylor Barker, LR, 55-7; Alex Connolly, LR, 48-5; Aldi Guzja, LR, 41-1.

200 Meters: 1. Watson, SV, 23.4; 2. Milos Mijokov, FA, 24.3; 4. Stefan Sjekloca, FA, 25.4

800 Meters: 1. Horror, W, 2:09.8; 5. Logan Gerchman, FA, 2:16; Andrew Carlson, LR, 2:34.6; James McCann, LR, 2:35.7.

400 Meters: 1. Watson, SV, 55.2; 2. Milos Mijokov, FA, 55.7; 3. Chris Solter, FA, 57.6; RJ Legere, LR, 1:08.2.

300 Meter Hurdles: 1. Bouchey, SV, 43.4; 5. Mason Kluge-Edwards, LR, 54.2.

1600 Meters: 1. Horror, W, 4:47.9; 2. Chris Solter, FA, 5:01; 3. Mark MacDougall, LR, 5:01.6; 4. Dillon Knudsen, LR, 5:17.3; Andrew Carlson, LR, 5:29.6; James McCann, LR, 5:45.2.

100 Meters: 1. Watson, SV, 11.5; 2. Milos Mijokov, FA, 11.5; 5. Stefan Sjekloca, FA, 12.2

110 Hurdles: 1. Bouchey, SV, 17.1; 4. Mason Kluge-Edwards, LR, 20.0

4X100 Relay: 3. Lake Region 54.8 (Garrett LaBarge, Aldi Guzja, Andrew Carlson, Kristian Peterson).

Final standings: Sacopee Valley 191, Fryeburg Academy 59, Waynflete 21, Lake Region (6-14) 14.

Up Next: Western Maine Conference Championships at Falmouth Saturday beginning at 9 a.m.

Please follow and like us: