Lake Region High School Class of 2015 scholarship recipients
Betty and Sumner O. Hancock Scholarship Fund – Nicholas Aceto, Nicholas Hall, Garreth Logan, Monica Martin, Alec Morasse, Sullivan Tidd, Meghan VanLoan
Betty and Sumner O. Hancock Scholarship Fund/K. David Hancock Award – Sarah Carlson
Betty and Sumner O. Hancock Scholarship Fund/Lois Varney Award – Sarah Hancock
Brian Keith Stuart Memorial Scholarship – Ashley Moore
Bridgton Business & Professional Women’s Club – Meghan VanLoan
Bridgton Lions Club Scholarship – Alexis Wentworth
Bridgton Scholarship Foundation:
Frank Pike Jr. Memorial Scholarship & Andy Sanborn Memorial Scholarship – Emily Burnham
North Bridgton Congo Church Scholarship – Bailey Crawford
William Foster Memorial Scholarship & Bynn Davis Memorial Scholarship – Ashley Clark
Donald Beal Memorial Scholarship & Milton S. McKeen Jr. Scholarship – Cheyanne Harden
Lebovitz Memorial Scholarship & George Riley Memorial Scholarship – Whitney Harriman
John T. Gyger Memorial Scholarship and Carl & Esther Kilborn Scholarship – Evan Kellough
George M. Oberg Memorial Scholarship & Henry Shorey Memorial Scholarship – Margaret Scarlett
Lebovitz Memorial Scholarship and Thomas Willins Scholarship – Bridgett Letarte
Eli Kroot Memorial Scholarship and Raymond Allen Memorial Scholarship – Thomas Kugelman
Thomas Willins Scholarship and Lillian S. Willins Scholarship – Nicole Noble
George N. Abbot Memorial Scholarship and Kendall Ham Memorial Scholarship – Brittany Perreault
Bynn Davis Memorial Scholarship – Michael Rust
Whitney Memorial Scholarship and George Riley Memorial Scholarship – Alexis Wentwoth
Daniel McGowan Hays/Bridgton-Lake Region Rotary Scholarship – Harold Bracy
Dr. Charles J. McDonald Memorial – Sullivan Tidd
Dr. Christina L. Chaplin Scholarship – Brittany Perreault
Dr. John Bischoffberger Scholarship – Monica Martin
Dr. Kathleen Beecher Scholarship – Sarah Carlson
Evelyn M. Kelly Scholarship – Erin Holston
Evora Jordan Positive Action Committee – Sarah Carlson
Hancock Lumber Scholarship – Monica Martin, Alec Morasse
Hazel F. Cook National Honor Society Scholarship – Sarah Carlson, Erin Holston
Jeff Flanigan Memorial Scholarship – Kaitlin Bell
Kendal C. & Anna Ham Charitable Foundation – Ashley Clark, Bailey Crawford, Cheyanne Harden, Whitney Harriman, Thomas Kugelman, Bridgette Latarte, Nicole Noble, Brittany Perreault, Michael Rust, Margaret Scarlett, Alexis Wentworth
Kendal C. & Anna Ham Scholarship Grant – Michael Rust
Lake Region Teachers’ Association – Sarah Carlson
Maine State Golf Association Scholarship – Sullivan Tidd
Mary Lou Smith Fund Memorial Scholarship – Sullivan Tidd
MELMAC Richard W. Tyler Principals Scholarship – Nicole Fox
Michael J. Bradshaw Memorial Scholarship – Elise Gianattasio
Mitchell Institute Senator George J. Mitchell Scholarship – Nicholas Ball
Mitchell Institute Promise Scholar – Alexis Wentworth
Mountain View Dentistry Award – Daniel Bonasoro
North Sebago United Methodist Ladies Church Circle Award – Ashley Moore, Daron Willey
Paul Robinson Varsity Scholarship – Sarah Hancock
Hazel Cook Scholarship – Whitney Harriman, Bridgett Letarte
Rotary Club of Bridgton Lake Region Academic Scholarship in memory of Ronnie Belanger – Elise Gianattasio
Sebago Elementary School Scholarship – Lily Barrett, Harold Bracy, Devin Langadas, Daron Willey
Sebago Lions Club – Harold Bracy, Carolyn Lucy, Daron Willey
Sebago Volunteer Association – Carolyn Lucy, Daron Willey
Shawnee Peak – Isabel Scribner
Songo Locks School Scholarship – Sarah Hancock, Elizabeth Wildey
Student Council Scholarship – Sarah Carlson, Abby Scott-Mitchell
Tee C. Madura Scholarship – Steven Milton, Isabel Scribner
The Alfred N. Frazier American Legion and Auxiliary of Naples, Casco & Raymond – Garreth Logan, Steven Milton
The CAP Memorial Scholarship – Monica Martin
Theodore E. Nutting Scholarship – Nicholas Ball, Nicole Fox
Up with People Scholarship – Hunter Bodenheim