Lake Region H.S. Class of 2014 scholarships, awards

Brian Brooks receives his diploma from LRHS Principal Ted Finn.

Brian Brooks receives his diploma from LRHS Principal Ted Finn.

SCHOLARSHIP RECIPIENTS

Over $12,000 in scholarship money was presented to the Lake Region High School Class of 2014 at graduation Sunday:

Betty & Sumner O. Hancock Scholarship Fund – Brandon Baillargeon, Kendall Dinsmore, Lucy Fowler, Paige Kenison, Even Logan, Zachary Tidd, Jordan Turner, Mark Williams, Courtney Yates

Betty & Sumner O. Hancock Scholarship Fund/Lois Varney Award – Elisabeth Waugh

Brian Keith Stuart Memorial Scholarship – Ryan Kruger

Bridgton Business & Professional Women's Club – Heather Hall

Bridgton Lions Club Scholarship – Miranda Chadbourne

Bridgton Scholarship Foundation:

Frank Pike Jr. Memorial Scholarship & Andy Sanborn Memorial Scholarship – Amy Angelone

North Bridgton Congregational Church Scholarship – Miranda Chadbourne

R. William Foster Memorial Scholarship & Bynn Davis Memorial Scholarship – Kenya DuBrule

Donald Beal Memorial Scholarship & Milton S. McKeen Jr. Scholarship – Jacob Hammond

Lebovitz Memorial Scholarship & George Riley Memorial Scholarship – Casey Heath

Graduate Arianna Aaskov

Graduate Arianna Aaskov

John T. Gyger Memorial Scholarship & Carl & Esther Kilborn Scholarship – Frances Kimball

George M. Oberg Memorial Scholarship & Henry Shorey Memorial Scholarship – Jacqueline Laurent

Lebovitz Memorial Scholarship & Thomas Willins Scholarship – Mackenzie McHatton

Eli Kroot Memorial Scholarship & Raymond Allen Memorial Scholarship – Amina Meziani

Thomas Willins Scholarship & Lillian S. Willins Scholarship – Zoey Perham

George N. Abbot Memorial Scholarship & Kendall Ham Memorial Scholarship – Joelson Rodrigues

Blynn Davis Memorial Scholarship – Meghan Skarbinski

Whitney Memorial Scholarship & George Riley Memorial Scholarship – Hannah Somers

Bridgton Hospital Guild Hazel Cook & Emily Richards Scholarships – Zoey Perham, Zachary Tidd

Daniel McGowan Hays/Bridgton-Lake Region Rotary Scholarship – Amina Meziani

David C. Burke Scholarship Fund – Brendon Harmon

Dr. Charles J. McDonald Memorial – Zachary Tidd

Dr. Christina L. Chaplin Scholarship – Zoey Perham

Dr. John Bischoffberger Scholarship – Mackenzie McHatton

Dr. Kathleen Beecher Scholarship – Abigail Lucy

Graduate Brandon Silvia.

Graduate Brandon Silvia.

Evora Jordan Positive Action Committee – Abigail Lucy, Courtney Yates

Hancock Lumber Scholarship – Cody Gibbons, Joelson Rodrigues

Hazel F. Cook National Honor Society Scholarship – Amy Angelone, Danielle LaPointe

Jeff Flanigan Memorial Scholarship – Brendon Harmon

Kendal C. & Anna Ham Charitable Foundation – Casey Heath, Meghan Skarbinski, Mackenzie McHatton, Zoey Perham, Amina Meziani, Amy Angelone, Hannah Somers, Kenya DuBrule, Joelson Rodrigues, Miranda Chadbourne

Kendal C. & Anna Ham Scholarship Grant – Amina Meziani

Lake Region Community Theatre Award – Taylor Cronin

Lake Region Teachers’ Association – Abigail Lucy

Mary Lou Smith Fund Memorial Scholarship – Kathryn Caulfield

MELMAC Richard W. Tyler Principal’s Scholarship – Mackenzie McHatton

Mitchell Institute Senator George J. Mitchell Scholarship – Casey Heath

Mountain View Dentistry Award – Zachary Tidd

North Sebago United Methodist Ladies Church Circle Award – Abigail Lucy, Danielle LaPointe

Paul Robinson Varsity Scholarship – Sam Smith

Graduates Taylor Kwaak and Christian Kuvaja.

Graduates Taylor Kwaak and Christian Kuvaja.

Rotary Club of Bridgton-Lake Region Academic Scholarship – Miranda Chadbourne

Russ Haggett Memorial Scholarship – Taylor Cronin, Nicole Marucci, Samantha Marucci

Sebago Elementary Scholarship – Danielle LaPointe, Abigail Lucy, Giselle Wallace

Sebago Lions Club – Danielle LaPointe, Giselle Wallace

Sebago Volunteer Association – Abigail Lucy

Shawnee Peak – Benjamin Roy

Songo Locks Scholarship – Brendon Harmon, Courtney Yates

Student Council Scholarship – Courtney Yates, Elisabeth Waugh

Tee C. Madura Scholarship – Brendon Harmon, Mackenzie Mondville

The Alfred N. Frazier American Legion and Auxiliary of Naples, Casco & Raymond – Samantha Marucci

The CAP Memorial Scholarship – Nicole Marucci

The Reny Charitable Foundation – Justin Buckley, Abigail Lucy, Mikayla Fortin

Theodore E. Nutting Scholarship – Casey Heath, Zachary Tidd

SENIOR AWARDS

Lake Region High School Senior Class Awards 2014:

Maine Principals’ Association – Kathryn Caulfield

Graduate Johnathan Casillas.

Graduate Johnathan Casillas.

Western Maine Conference Citizenship Award – Miranda Chadbourne, Taylor Cronin

Honor Essayist – Miranda Chabourne

Salutatorian – Taylor Cronin

Valedictorian – Kathryn Caulfield

Lions Club Student of the Month – October Heather Hall; November Miranda Chadbourne; December Elisabeth Waugh; January Casey Heath; February Taylor Cronin; March Amina Meziani; April Kathryn Caulfield; May Amy Angelone; and June Zach Tidd

Rotary Club Student of the Month – October Jordan Turner; November Benjamin Roy; January Destinee Durant; February Sage Tocci; March Danielle LaPointe; April Frances Kimball; May Jaqueline Laurent; June Tiana-Jo Carter

Outstanding Achievement in Visual Art – Searrah Crockett, Mikayla Fortin, Joshua Knox

Excellence in Instrumental Music – Concert Band – Heather Hall

Excellence in Instrumental Music – Jazz Band – Giselle Wallace

Band Awards – Ryan Donkin, Heather Hall, Abigail Lucy, Giselle Wallace, Elisabeth Waugh, Kathryn Caulfield, Florian Ziegler

Jazz Band Awards – Ryan Donkin, Heather Hall, Giselle Wallace, Elisabeth Waugh, Kathryn Caulfield, Florian Ziegler

Excellence in Choral Music — Show Choir– Heather Hall

Excellence in Choral Music – Jazz Choir — Kathryn Caulfield

Excellence in Choral Music – Concert Choir – Frances Kimball

Excellence in Choral Music – Chorus – Abigail Lucy

Show Choir Awards – Heather Hall, Chelby London-Merrill, Kathryn Caulfield, Taylor Cronin, Ryan Donkin, Abigail Lucy, Elisabeth Waugh, Josh Knox, Frances Kimball, Paul Lauer

Outstanding Effort in Dance – Alexandria Sargent

Excellence Participation in Drama – Taylor Cronin, Joshua Knox

Drama Club – Kathryn Caulfield, Taylor Cronin, Ryan Donkin, Heather Hall, Josh Knox, Abigail Lucy, Hannah Sommers, Giselle Wallace, Elisabeth Waugh

Excellence in English — Giselle Wallace

Outstanding Effort in English — Michaela Gagnon

Excellence in Humanities – Zoey Perham

Excellence in French — Jacob Hammond

Excellence in Spanish 4 — Mackenzie McHatton, Joelson Rodrigues

Excellence in Spanish 5 — Taylor Cronin, Amina Meziani

Excellence in Mathematics – Frances Kimball

Outstanding Progress in Mathematics – Jacqueline Laurent

Outstanding Effort in Mathematics – Holly Lambert

Eugene Whitney Science Award — Casey Heath

Excellence in AP Anatomy & Physiology — Miranda Chadbourne

Excellence in Forensic Science – Casey Heath

Richard Feynman Physics Awards – Kathryn Caulfield, Casey Heath

Golden Globe Social Studies Award – Amina Meziani

AP Government – Kathryn Caulfield

AP European History – Amina Meziani

AP Psychology – Taylor Cronin

National Honor Society President – Danielle LaPointe

Student Council Awards – Amy Angelone, Tiana-Jo Carter, Lucy Fowler, Casey Heath, Elisabeth Waugh, Caitlynn Willett, Courtney Yates

Student Council President – Tiana-Jo Carter

Yearbook Award – Arianna Aaskov, Amy Angelone, Kendall Dinsmore

Outstanding Yearbook Achievement Award – Amy Angelone

Class Marshals – Mackenzie Mondville, RJ Legere

Class Officers – President, Kendal Dinsmore; Vice President, Taylor Cronin; Secretary, Kathryn Caulfield; Treasurer, Elisabeth Waugh

Class Advisors – Ms. Kantro & Mr. Johnson

Crooked River Academy – Bryan Barboza, Austin Chamberlain, Connor Cronin, McKae Curran, Taylor Garrett, Shanda Guffey, Cam Harriman, Ryan Kruger, Chris Poole, Perry Shepard

Outstanding Teacher of the Year – Jennie Burnette

Outstanding Staff Member of the Year – Eileen Russo

Foreign Exchange Students — Kira Linnert-Olsen, Ingrid Estelle Lohm, Danitza Reveco, Florian Ziegler

Most Improved Student Award – Anthony Brookings, Brian Brooks, Joseph Nappi

WorldQuest Team – Nolan Abrams, Sean Edwards, Kira Linnert-Olsen, Even Logan, Ingrid Estelle Lohm, Mackenzie McHatton, Amina Meziani, Wyatt Smith, Hannah Somers, Sage Tocci, Florian Ziegler

Please follow and like us: