Indoor Track States: Kate Hall goes out with bang: 3 titles, 2 records

THREE EVENT STATE CHAMPION Kate Hall of Lake Region. GIRLS’ RESULTS Teams: Lake Region 4th, Fryeburg Academy 11th out of 28 schools. 55 meters: 1. Kate Hall, LR, 7.05 (tied the state record she set in 2014); 5. Skye Collins, FA, 7.78 400 meters: 1. Rebecca Lopez-Anido, Orono, 1:00.07; 14. Emily McDermith, FA, 1:07.40 800 meters: 1. Tia Tardy, Mattanawcook, 2:19.08; 8. Audrey Blais, LR, 2:34.57 200 meters: 1. Kate Hall, LR, 25.17, state record (previous mark was 25.36 she set in 2014); 5. Skye Collins, FA, 27.95 Two Mile: 1. Tia Tardy, Mattanawcook, 11:57.21; 2. Anna Lastra, FA, 11:59.38 4X200 relay: 1. Waterville 1:54.42; 6. Fryeburg Academy (Skye Collins, Emily McDermith, Ori Inirio, Anna Lastra) 1:56.45; 17. Lake Region (Catherine Christiansen, Hannah Chadwick, Addie Blais, Danica Chadwick)  2:03.83 Shot Put: 1. Alyssa Coyne, Greely, 39-0; 8. Sam DeSouza, LR, 28-2 Long Jump: 1. Kate Hall 19-6.50 state record (eclipsing the mark she set last year at 19-3.75) BOYS’ RESULTS Teams: Fryeburg Academy was sixth out of 28 schools 55 meter dash: 1. Nicolas Boutin, Old Town, 6.73; 5. Elijah Thompson, FA, 6.86 One Mile: 1. Chris Cote, Waterville, 4:36.01; 3. TJ Rose, FA, 4:41.09 800 meters: 1. Ralph Magnani, MDI, 2:00.00 (state record is 1:56.12 set in 2005 by Kevin Floster of Lake Region); 13. TJ Rose, FA, 2:12.64 200 meters: 1. Nicolas Boutin, Old Town, 23.51; 4. Elijah Thompson, FA, 24.17; 9. Jeremiah Schrader, FA, 24.67 Long Jump: 1. Ryan Bender, MDI, 20-9; 8. Liuke Yang, FA, 17-11.75; 12. Donovan Brown, FA, 16-0.75 Triple Jump: 1. Xiaoyu Victor Yang, FA, 44-4.25 High Jump:1. Xiaoyu Victor Yang, FA, 6-4

THREE EVENT STATE CHAMPION Kate Hall of Lake Region.
GIRLS’ RESULTS
Teams: Lake Region 4th, Fryeburg Academy 11th out of 28 schools.
55 meters: 1. Kate Hall, LR, 7.05 (tied the state record she set in 2014); 5. Skye Collins, FA, 7.78
400 meters: 1. Rebecca Lopez-Anido, Orono, 1:00.07; 14. Emily McDermith, FA, 1:07.40
800 meters: 1. Tia Tardy, Mattanawcook, 2:19.08; 8. Audrey Blais, LR, 2:34.57
200 meters: 1. Kate Hall, LR, 25.17, state record (previous mark was 25.36 she set in 2014); 5. Skye Collins, FA, 27.95
Two Mile: 1. Tia Tardy, Mattanawcook, 11:57.21; 2. Anna Lastra, FA, 11:59.38
4X200 relay: 1. Waterville 1:54.42; 6. Fryeburg Academy (Skye Collins, Emily McDermith, Ori Inirio, Anna Lastra) 1:56.45; 17. Lake Region (Catherine Christiansen, Hannah Chadwick, Addie Blais, Danica Chadwick) 2:03.83
Shot Put: 1. Alyssa Coyne, Greely, 39-0; 8. Sam DeSouza, LR, 28-2
Long Jump: 1. Kate Hall 19-6.50 state record (eclipsing the mark she set last year at 19-3.75)
BOYS’ RESULTS
Teams: Fryeburg Academy was sixth out of 28 schools
55 meter dash: 1. Nicolas Boutin, Old Town, 6.73; 5. Elijah Thompson, FA, 6.86
One Mile: 1. Chris Cote, Waterville, 4:36.01; 3. TJ Rose, FA, 4:41.09
800 meters: 1. Ralph Magnani, MDI, 2:00.00 (state record is 1:56.12 set in 2005 by Kevin Floster of Lake Region); 13. TJ Rose, FA, 2:12.64
200 meters: 1. Nicolas Boutin, Old Town, 23.51; 4. Elijah Thompson, FA, 24.17; 9. Jeremiah Schrader, FA, 24.67
Long Jump: 1. Ryan Bender, MDI, 20-9; 8. Liuke Yang, FA, 17-11.75; 12. Donovan Brown, FA, 16-0.75
Triple Jump: 1. Xiaoyu Victor Yang, FA, 44-4.25
High Jump:1. Xiaoyu Victor Yang, FA, 6-4

Lake Region’s Kate Hall won state titles in her three events — long jump, 55 meters and 200 meters — all four years.

“An athlete can do no better than that!” Coach Mark Snow said.

Kate broke or tied the state record eight times in those 12 titles.

On Monday at the Class B State Indoor Track & Field Championships held at Bates College in Lewiston, Kate tied her state record in the 55 meters (7.05 seconds in the finals, 7.07 in the trial).

She long jumped 19 feet, 6.5 inches for a new record. Five of her six jumps on Monday were over what the state record was when she was a freshman.

Kate lowered her state record time in the 200 meters by 0.19 seconds (now 25.17).

“Her 30 points were all we would score in the meet. That was good for fourth place,” Coach Snow said.

Kate will next compete at the New England Championships in the 55 meters and long jump, where she is the number one seed. The meet will be at the Reggie Lewis Center in Roxbury, Mass. on Friday, Feb. 27.  The meet starts at 4:30 p.m. although Kate’s events will occur a bit later that evening.

The top seven places at the state meet count for scoring and receive medals. Lake Region had two girls finish eighth in their events, just out of the medals.

Freshman Sam DeSouza had the farthest throw from flight one of the shot put (28 feet, 2 inches). The distance was only 13 inches from her personal record. The top seeds all threw farther, but leading the first flight allowed Sam three more throws in the finals. Her best throw in the finals was 28 feet, which meant she stayed in eighth place. The other seven girls in the finals were juniors and seniors.

“Coach Caron and I are very proud of Sam’s performances this season. Making the finals at States in her freshman year and previously winning the conference title shows us Sam is ready for these big meets,” Coach Snow said. “Her next meet will be during the outdoor season when we throw three implements!”

Audrey Blais has been chasing the indoor school record in the 800 meters for one month. She was also aiming for the podium (top 7) at States. Neither worked out on Monday.

“The start of the 800 meters in championship meets is not for the weak. There is pushing, elbowing, and probably a few more impolite tactics,” Coach Snow said. “Monday’s race was no exception.”

Audrey battled well and her first lap took 35 seconds. That was good, but it was a “tough” 35 seconds. She settled into fifth place during the second and third laps. She dropped to sixth early in the last lap and was passed again in the last 30 meters. Her splits were 35, 38, 40, and 41.

“Audrey went for the school record and the best place she could realistically get. It didn’t work out, but I appreciated and admired her efforts in this race and these last few weeks. I wouldn’t have had her run any differently,” Coach Snow said. “Audrey had a very good outdoor season last year after not competing in the winter. I predict she will have a great outdoor season with the work she has done this winter.”

The other two events were the 4x800 and the 4x200 relays. The Lakers had four athletes not in individual events who volunteered for these relays.

“We asked Catherine Christiansen to run four times farther than ever before. She responded extremely well with the second fastest split on the team (2:56 in the 4x800),” Coach Snow reported.

The top 4x800 split belonged to Addie Blais (2:53). Danica Chadwick (3:11) and Hannah Chadwick (3:00) also ran solid legs to help the girls capture 14th place. They were seeded 20th.

The 4x200 relay was seeded 16th and finished 17th. Hannah had the fastest split (29.8). The other girls all ran personal records or seasonal best (Catherine 30.8, Addie 32.8 and Danica 30.4).

“Coach Caron and I are most proud of an award presented to our girls’ team at the end of the meet. Our girls’ team was given the Sportsmanship Award for Western Maine Class B! This award is voted on by schools the week before the State Meet. It is a reflection of the entire team during the regular season,” Coach Snow said. “It signifies to Coach Caron and I what we already knew. Our girls’ team is a competitive, talented and hard-working group that is polite, courteous and great role models. We are very happy that their intrinsic good nature will forever be symbolized by the banner awarded on Monday.  Congratulations girls!”

Please follow and like us: