Good signs in opening week of indoor track

GIRLS’ STANDINGS

Cape Elizabeth 126

Traip Academy 87

Wells 84.5

Lake Region 80

Poland 79.5

North Yarmouth A. 72

Fryeburg Academy 65

St. Dominic’s 18

BOYS’ Standings

Wells 171

Poland 117

Cape Elizabeth 111

Fryeburg Academy 75

North Yarmouth A. 40

Traip Academy 38

Lake Region 24

St. Dominic’s 8

 

LAKE REGION

GORHAM — Coaches Mark Snow and Dana Caron spent Opening Night enjoying the efforts by their “rookies.”

“They did well and we are excited to see how much they will improve as the season and years go on,” they said.

The biggest highlight of the first varsity indoor track meet held at the University of Southern Maine in Gorham was Kate Hall’s winning long jump of 18 feet, 0.5 inches. That is the farthest a Maine high school girl has ever jumped indoors! The old record was 17-8.75 set by Jesse Labreck in 2008.

Kate also won the 55 meters and 200 meters.  Her 200-meter time lowered her school record to 26.25 seconds.

Other Laker event winners were: Hannah Perkins in the 400 meters (1:05.49); the senior girls 4x200 meter relay team of Courtney Yates, Kate Hall, Leanne Kugelman and Hannah Perkins (2:02.52); and Mason Kluge-Edwards in the triple jump (35-10.5).

“Mason had a great meet. He set personal records in all three of his events,” Coach Snow said. “He placed third in the hurdles (9.56 seconds) and second in the high jump (5-6). State qualifying is 5 feet, 8 inches so Mason will definitely put in a little more time with that event and see if he can qualify. His third attempt at 5-8 on Friday was very good so I think he’ll get 5-8 in the next few weeks.”

Although many athletes were competing in the first meet and thus not able to break personal records, some Lakers did post personal records on Friday.

“Some by a lot, some by very little, but every PR is celebrated and is a great accomplishment,” Coach Snow said.

Maude Meeker ran some great middle laps and just missed placing in the mile. Her time was a PR by 4 seconds (6:33.17).

Bridgette Letarte set a PR in the long jump by 6 inches (10-5.5).

In the shot put, PRs were broken by Julia Carlson by 3.5 inches (21-6), Molly Hook by 0.75 inches (25-6.75) and Dani LaPointe by over two-and-a-half-feet! (23-6).

FRYEBURG ACADEMY

Bailey Friedman broke the indoor school record in the shot put. The new record is 31-feet 05-inches.

“A very impressive way to open the season,” FA Coach Kevin McDonald said. “Coach Collins and I feel this record is temporary at best.”

Eric Hannes was named MVP on the boys’ side for his very impressive 200/400 double win.

“We are quite happy for Eric as he has been working extremely hard and the results are proof of it,” Coach McDonald said.

Jared Schrader just missed qualifying for States with a nice win in the mile. His time 4:57.24 was just two seconds off what one needs to go to States.

“That should happen soon,” the coach predicted.

Ericka Dennery made her debut with an impressive 200/400 double win.

“If Ericka works hard, she could become a force in the league,” Coach McDonald said.

Izzy Hodgeman-Burns just missed the state mark in the high jump, while Jamie Gullikson “showed flashes of her talent,” the coach said.

“We are very pleased with her leadership this year,” Coach McDonald added. “We were blessed over the holidays with many alumni paying visits to the gym, as well as meets. The insight they provide is invaluable.”

Meet results

Girls’ junior division

55 Meters: 14. Bridgette Letarte, LR, 9.65; wt 7.98

200 Meters: 7. Erika Dennery, FA, 31.83; 9. Danae Dostie, FA, 32.27; 11. Hannah Howard, FA, 33.26; 16. Bailey Friedman, FA, 35.57; 18. Rachel Stofflet, LR, 36.80; 19. Bridgette Letarte, LR, 37.03; wt 28.98.

400 Meters: 1. Erika Dennery, FA, 1:12.58; 5. Audrey Blais, LR, 1:16.59.

4X200 Relay: 1. Wells 2:02.80; 2. Fryeburg Academy 2:08.11.

High Jump: 3. Izzy Hodgeman-Burns, FA, 4-6; wj 4-10.

Shot Put: 5. Izzy Hodgeman-Burns, FA, 22-3; 7. Hannah Howard, FA, 20-4; 8. Natasha Snow, LR, 19-8.50; 13. Rachel Stofflet, LR, 17-2; wt 25-1.25.

Girls’ senior division

55 Meters: 1. Kate Hall, LR, 7.34; 9. Danae Dostie, FA, 8.59; 10. Courtney Yates, LR, 9.17; 15. Leanne Kugelman, LR, 9.35; 18. Emily Hemingway, LR, 9.52; 26. Molly Hook, LR, 10.49; 28. Luna Zhang, LR, 14.61.

200 Meters: 1. Kate Hall, LR, 26.25; 4. Hannah Perkins, LR, 30.14; 12. Luna Zhang, LR, 35.45; 14. Leanne Kugelman, LR, 35.61; 17. Amy Angelone, LR, 36.22; 18. Emily Hemingway, LR, 36.99; 19. Danielle LaPointe, LR, 37.22.

400 Meters: 1. Hannah Perkins, LR, 1:05.49; 6. Elizabeth Schreiber, LR, 1:18.31.

55 Meter Hurdles: 4. Jamie Gullikson, FA, 10.48; 7. Maude Meeker, LR, 11.87; wt 9.59.

4X200 Relay: 1. Lake Region 2:02.52.

High Jump: 3. Kristina Morton, LR, 4-0; wj 4-4.

Shot Put: 1. Bailey Friedman, FA, 31-55; 3. Molly Hook, LR, 25-6.75; 7. Danielle LaPointe, LR, 23-6; 9. Victoria Girardin, LR, 22-11; 9. Kristina Morton, LR, 22-11; 11. Julia Carlson, LR, 21-6; 18. Jen Perry, FA, 19-0.50; 21. Elizabeth Schreiber, LR, 18-5; 23. Maude Meeker, LR, 16-5; 25. Amy Angelone, LR, 15-9; 26. Zoe Barrett, LR, 12-10.

800 Meters Open: 4. Liz Grzyb, FA, 2:51.14; 6. Anna Lastra, FA, 2:57.24; 7. Ariel Fogden, FA, 2:59.64; 15. Julia Carlson, LR, 3:24.75; 18. Zoe Barrett, LR, 3:35.62; wt 2:40.53.

Mile Run Open: 7. Maude Meeker, LR, 6:33.17; 11. Molly Eklund, FA, 7:01.19; wt 5:56.

Two Mile Run Open: 3. Kayla Gray, LR, 15:20.47; 5. Victoria Girardin, LR, 17:05.14; wt 13:01.26.

4X800 Relay: 1. Cape 11:34.40; 2. Fryeburg Academy 11:54.30; 5. Lake Region 13:23.70.

Pole Vault: 2. Jamie Gullikson, FA, 8-0; wv 10-0.

Long Jump Open: 1. Kate Hall, LR, 18-0.50; 4. Danae Dostie, FA, 12-7.50; 11. Elizabeth Schreiber, LR, 11-5.75; 16. Courtney Yates, LR, 10-7.75; 17. Bridgette Letarte, LR, 10-5.50; 18. Audrey Blais, LR, 10-3.25.

Triple Jump Open: 6. Courtney Yates, LR, 24-0; wj 35-6.25.

Boys’ junior division

55 Meters: 7. Joseph Schrader, FA, 7.81; 14. Jared Stefano, FA, 8.09; wt 7.26.

200 Meters: 1. Eric Hannes, FA, 26.66; 6. Joseph Schrader, FA, 27.87; 7. Jared Stefano, FA, 27.94; 20. Nick Scarlett, LR, 33.17.

400 Meters: 6. Tristan Harvie, FA, 1:06.12; wt 58.72.

55 Meter Hurdles: 1. Kevin Lumenello, Wells, 8.91; 2. Liuke Yang, FA, 11.41.

Boys’ senior division

200 Meters: 13. Jared Schrader, FA, 25.94; 24. Paul Dostie, FA, 28.71; 27. Tristan Harvie, FA, 29.34; wt 23.98.

400 Meters: 1. Eric Hannes, FA, 57.09.

55 Meter Hurdles: 3. Mason Kluge-Edwards, LR, 9.56; wt 8.99.

Shot Put: 5. Paul Dostie, FA, 31-0; wt 34-10.

800 Meters Open: 3. Tyler O’Keefe, FA, 2:26.19; 6. Blaine Andreoli, FA, 2:35.85; 7. Ben Roy, LR, 2:43.66; wt 2:16.42.

Mile Run Open: 1. Jared Schrader, FA, 4:57.24; 3. TJ Rose, FA, 5:10.70; 7. Blaine Andreoli, FA, 5:27.11; 14. Nick Scarlett, LR, 6:22.60.

Two Mile Run Open: 5. David Powers, FA, 14:38.57; wt 10:00.97.

4X800 Relay: 1. Fryeburg A 9:31.80; 2. Fryeburg B 10:29.0.

Long Jump Open: 11. Gaelon Kolczynski, LR, 15-0.50; wj 18-10.

Long Jump Open: 1. Mason Kluge-Edwards, LR, 35-10.50.

Please follow and like us: