Eastman wins Lovell Gasping Gobbler 5K

HEADED FOR THE HOME STRETCH — Silas Eastman of Chatham, N.H. completes his last lap during Saturday's Gasping Gobbler. Eastman won the annual 5K. (Rivet Photos)

LOVELL — As Silas Eastman started his second “loop” at the Lovell Athletic Field Saturday morning, one woman told her running partner, “This may be the only time in my life that I was actually running with Silas.”

Well, she was a lap behind, but that “Kodak” moment was just some of the fun experienced by those taking part in the 2012 Gasping Gobbler 5K.

Eastman, a Gobbler and state high school cross-country champ, finished his run in 16 minutes, 27.1 seconds out of a field of 82. Eastman, a resident of Chatham, N.H., is a senior at Fryeburg Academy.

Diane Bessey of Old Orchard was the first female, finishing in 23:42 for 13th overall.

Tamylea Guptill of Fryeburg, with a time of 41:08, was the first walker to cross the finish line.

All three winners received a turkey (courtesy of the Bridgton Hannaford) as did Anna Romer of Lovell for finishing in the “Middle of the Pack.”

Meg Dyer, Lovell’s Recreation Director, and Stan Tupaj were very appreciative of the strong support from both sponsors and volunteers that made this event a successful fundraiser for the Recreation Department.

A special thank you to Marc and Ann Kurnick for once again organizing and serving the delicious chowders, stews and chilies to the crowd.

The following businesses contributed to the 2012 Gasping Gobbler: Nate York Construction, T. Fox Builders, R.W. Drew Construction, JB Self Storage, Dunlea Concrete, DeSanctis Construction, Fryeburg Area Rotary, Kezar Realty, Weston’s Timing, Log House Designs, Chet Rogers, Bridgton Books, Renys, Hannaford, Magic Lantern, RG Johnsons, Bridgton Hospital, Pietree Orchard, Severance Lodge Club, Rosie’s Lovell Village Store, Jockey Cap, Center Lovell Market, Shaw’s, Shawnee Peak, Poland

ALL SMILES AFTER THE RACE — Pictured left to right Bob Hodgman-Burns, Stephanie Morin, Mary Roseen and Kristina Stevens.

Spring Water, New Balance and the Muddy Moose Restaurant.

Here’s how runners/walkers finished:

1. Silas Eastman, 16:27.1

2. Eric Hannes, 18:17.6

3. Donald Fredrikson, 19:10.7

4. Kyle Conforte, 19:31.0

5. Jonathan Burke, 19:37.8

6. Robert Hodgman-Burns, 20:25.3

7. Leo Scheidl, 20:45.1

LOOKING AHEAD to the next leg of the Gasping Gobbler 5K were (left) Alfie Walker and Jack Wheeler.

8. Jack Wheeler, 21:50.4

9. Alfie Walker, 21:53.4

10. Carl Moulton, 21:58.9

11. Ryan Carracciolo, 22:43.5

12. Scott Johnson, 23:12.1

13. Diane Bessey, 23:42.0

14. Tanner Wheeler, 24:02.8

15. Kevin McDonald, 24:12.8

16. Yukon King, 24:49.0

17. Scott Burnham, 25:10.8

CLOSING OUT THE GOBBLER — At the finish line, (left to right) David Mills, Ruth Hodgkins and Robert Williams.

18. Stephanie Morin, 26:37.4

19. William Rhys, 26:42.7

20. Kristina Stevens, 26:53.2

21. Benjamin Darling, 26:54.5

22. Al Sabaka, 27:01.1

23. Don Bessey, 27:34.4

24. Jose Azel, 28:00.1

25. Mary Roseen, 28:01.5

26. Sarah Boucher, 28:32.7

Sherri Pratt celebrates her finish at the Gasping Gobbler 5K.

27. Diane Roy, 30:02.0

28. Theresa Struble, 30:09.3

29. Nancy Kluck, 30:14.2

30. Laurie Ramsay, 30:34.1

31. Anita Day, 30:48.9

32. Dawn Crowe, 30:56.9

33. Diane Caracciolo, 31:01.9

34. Donald Pruyne, 31:20.2

35. David Frum, 31:52.9

36. Ann Kurnick, 32:02.1

37. Michelle Boucher, 32:08.9

38. Jessica Frum, 32:52.2

Kyle Conforte of Bridgton placed fourth overall in 19:31.

39. Carol Roberts, 33:51.5

40. John Low, 35:39.2

41. Anna Romer, 35:59.1

42. Rachel Frum, 39:07.7

43. Jane Williams, 39:34.5

44. Madeline Darling, 40:10.1

45. Maggie Powers, 40:10.3

46. Stefanie Ordway, 40:56.5

47. Laura Ordway, 40:56.6

48. Tamylea Guptill, 41:08.7

49. Lisa Wheeler, 41:53.6

50. Edie Day, 43:18.7

51. Betsy Burnham, 43:26.1

52. Chet Rogers, 43:44.0

53. Betsy Lewonis, 43:47.0

54. Heidi Darling, 44:16.6

55. Julie Frum, 45:11.7

56. Philip Crawford, 46:07.2

57. Jackson Leavitt, 46:08.7

58. Stacie Verrill-Leavitt, 46:13.2

59. Evan Caracciolo, 46:53.3

60. Ryan Hewes, 46:53.4

61. Rebecca Cooper, 47:21.0

62. Jessica Cooper, 47:31.0

63. Kacey Eklund, 48:10.6

64. Sheri Pratt, 48:20.3

65. James Willey, 48:20.4

66. Joan Crawford, 48:57.9

67. Gene Spender, 49:40.5

68. Stephanie Tibbetts, 50:50.5

69. Emmajo Armington, 50:50.6

70. Lynn Hurd, 51:10.4

71. Susan Hamlin, 52:33.7

72. Rondi Stearns, 52:33.9

73. Elaine Drew, 52:45.4

74. Bob Drew, 52:45.5

75. Patrick Wood, 54:25.3

76. Lois Senecal, 55:49.6

77. Raymond Senecal, 55:49.8

78. Martha Armington, 58:52.4

79. Paul Armington, 58:53.1

80. David Mills, 59:16.6

81. Ruth Hodgkins, 59:16.9

82. Robert Williams, 59:17.0

Division Winners

Ages 14-under: Jessica Frum, Jack Wheeler

Ages 15-18: Michelle Boucher, Silas Eastman

Ages 19-29: Mary Roseen

Ages 30-39: Stephanie Morin

Ages 40-49: Kristina Stevens, Robert Hodgman-Burns

Ages 50-59: Diane Bessey, Donald Fredrikson

Ages 60-Plus: Diane Roy, Kevin McDonald

Top Walker: Tamylea Guptill.

Please follow and like us: