Deer tagged at area inspection stations

Reports from area deer inspection stations:

Casco AG

Michael Plummer, Raymond, doe; Jacob Plummer, Raymond, buck, 135 pounds; Gracie Thomas, Otisfield, doe, 65 pounds; Tyler Curtis, Otisfield, buck, 122 pounds; Jack Fish, Casco, buck, 130 pounds; Christopher Nowinski, Naples, buck; Matthew Capano, Naples, buck, 210 pounds; Steven Kaulback, Casco, doe; Eric Hall, Casco, doe; William Taylor, Otisfield, buck, 105 pounds; Jeremy Barker, Casco, doe, 116 pounds; Greylin Plummer, Raymond, buck, 120 pounds; Brian Plummer, Raymond, buck, 75 pounds; Harold Shanning Sr., Poland, buck; Thomas Williams, Otisfield, doe; James Rutland, New Gloucester, buck; Eugene Pierotti, Otisfield, doe, 100 pounds; Tarain Beaudet, Otisfield, buck; Dylan Palmer, Casco, buck, 190 pounds, 8 points; Craig Pike, Casco, doe, 112 pounds; Daniel Pyle, Otisfield, doe, 118 pounds; Drew Pelton, Casco, buck, 130 pounds, 10 points; William Pike, Casco, buck, 145 pounds, 7 points; Raymond Harps, Otisfield, doe; Mark Rutland, Naples, buck, 128 pounds, 7 points; Frederick Bates, Naples, doe, 100 pounds; Richard Jackson, Otisfield, buck; Edwin Baker, Casco, doe; Wayne Oberg, Norway, buck, 7 points; Stephen Plummer, Raymond, buck, 122 pounds, 8 points; Adam Chadbourne, Waterford, buck, 142 pounds, 8 points; William Atherton, Casco, buck, 128 pounds, 4 points; Scott Spaulding, Casco, buck, 105 pounds; Donald Seavey, Otisfield, buck, 6 points; Keith Johnson, Otisfield, buck, spike horn; Charles Warner, Casco, buck, 160 pounds, 6 points; Michael Wood, Raymond, buck, 120 pounds, 2 points; Scott Whitling, Casco, doe; Steven Grant, Gray, buck; Robert Burns Sr., Casco, doe, 110 pounds; Theresa Egan, Otisfield, doe; William Symonds, Casco, buck, 150 pounds, 7 points; George Powell III, Otisfield, buck, 132 pounds, 5 points; Spencer Edwards, Otisfield, buck; Daryl Hunt, Naples, buck, 88 pounds; Gary Dyer, Otisfield, buck; Sarah Smith, Oxford, buck, 109 pounds, 5 points; Eugene Smith, Oxford, buck, 128 pounds, 4 points; Russell Dahms Sr., Otisfield, doe; Richard Severy, Raymond, buck, 162 pounds, 10 points; Larry Toothaker, Otisfield, buck; Sean Powell, Otisfield, buck, 212 pounds, 9 points; Brett Knowlen, Otisfield, buck, 199 pounds, 13 points; Zachary Heath, Naples, buck, 100 pounds; Stephen Wolongevicz, Otisfield, buck, 170 pounds, 7 points; William Wade, Raymond, doe; Ryan Wilson, Otisfield, buck, 118 pounds, 5 points; Ruby Lorrain, Raymond, doe, 100 pounds; Michael Henderson, Naples, buck, 138 pounds, 5 points; Brian Manson, Otisfield, buck, 95 pounds, 4 points; Ricki Jack, Casco, buck; Kenneth Plummer, Casco, buck, 112 pounds, 3 points; Nicholas Beaudet, Otisfield, buck, 145 pounds, 8 points; Marle Damon, Otisfield, buck, 185 pounds, 9 points; Michael West, Otisfield, buck; Edward Killinger, Otisfield, buck, 110 pounds, 2 points; Patrick Lawlor Sr., Raymond, buck, 120 pounds, 4 points; Thomas Symonds, Casco, doe, 128 pounds; Wayne Twombley, Otisfield, buck, 110 pounds, 2 points; Paul Tanguay, Otisfield, buck, 4 points; Kenneth Marshall Jr., Otisfield, doe, 110 pounds; William Troy, Otisfield, buck, 150 pounds, 8 points; Pamula Kimball, Oxford, doe; Richard Baker, Otisfield, doe; Daniel Kimball, Otisfield , buck; Donald Verrill, Otisfield, buck; Donald Manson, Otisfield, buck, 158 pounds, 7 points; Walter Putnam, Otisfield, buck, 140 pounds, 6 points; Jay Worrell, Raymond, buck; Daniel Davis, Otisfield, buck, 114 pounds, 2 points; Caleb Martin, Raymond, buck; Adam Madura, Naples, buck, 108 pounds; Andrew Madura, Naples, doe, 61 pounds; Rodney Braley Jr., Otisfield, doe; Jonathan Martin, Otisfield, buck; Francis Chickering, Otisfield, buck, 4 points; Stanley Taylor, Otisfield, buck, 155 pounds, 10 points; Daniel Capano, Naples, doe, 143 pounds; Glenn Maines, Casco, doe, 148 pounds; Todd Hamilton, Casco, buck, 135 pounds, 6 points; Mathew Martelice, Otisfield, buck, 148 pounds, 8 points; Thomas Rose, Otisfield, doe.

Little Mountain Store, West Bridgton

Friday, Oct. 5: Robert Knapp of Fryeburg, buck, 8 point, shot in Fryeburg.

Saturday, Oct. 27: Jarrett Baker of Fryeburg, buck, 2 points, Fryeburg; Benjamin Bruns of Waterford, buck, 5 points, Bridgton; Rainie Wiemer of Naples, buck, 8 points, Bridgton; Kenneth Frost III of Lovell, buck, 8 points, Bridgton; Robert Prouty of Fryeburg, doe, Fryeburg; Louis Gagnon of Fryeburg, buck, 8 points, Fryeburg; Bruce Stewart of Fryeburg, buck, 2 points, Fryeburg; Caleb Grover of Norway, doe, 124 pounds, Bridgton; Ella Cressy of Fryeburg, buck, 124 pounds, Fryeburg.

Monday, Oct. 29: David Grover of Bridgton, buck, Bridgton.

Thursday, Nov. 1: David Infinger of Lovell, buck, 2 points, Sweden; Peter Niven of Westford, Mass., buck, 2 points, Bridgton; Ronald Frazier of Bow, N.H., buck, 2 points, Sweden; David Stuart of Fryeburg, buck, spike horn, Fryeburg; Charles Record Sr. of Windham, buck, Sweden; Donald Grover of Conway, N.H., doe, Bridgton; John Raby Sr. of Boscaween, N.H., doe, Sweden.

Friday, Nov. 2: Derrick Mack of Bridgton, buck, 2 points, Fryeburg; George Hamilton of Gorham, buck, 122 pounds, spike horn, Bridgton; Sulo Burbank of Fryeburg, buck, Bridgton; Hunter Griffin of Fryeburg, buck, Fryeburg; Teresa Baker of Fryeburg, doe, Bridgton.

Saturday, Nov. 3:  Thomas Bryant of Hudson, Mass., buck, 180 pounds, 8 points, Bridgton; Michael Elliott of Fryeburg, buck, 175 pounds, Bridgton; Scott Schrader of Sebago, buck, 170 pounds, Denmark; Kevin Lamberson of North Yarmouth, doe, Fryeburg; Daniel Atkinson of Windham, buck, 2 points, Fryeburg; Colin Micklon of Denmark, buck, Sweden; Scott Ayre of South Portland, buck, Bridgton; Sally Whitten of Fryeburg, doe, Fryeburg; Penny Thompson of Bridgton, buck, Bridgton.

Monday, Nov. 5: Leo Kearney of Duxbury, Mass., buck, 225 pounds, 10 points, Stow.

Tuesday, Nov. 6: Barry Hill II of Fryeburg, buck, 175 pounds, 8 points, Fryeburg; Jonathan Brill of Bridgton, buck, 190 pounds, 7 points, Bridgton.

Thursday, Nov. 8: Donald Sprague of Sebago, doe, 120 pounds; Nathan Hill of Fryeburg, doe, Fryeburg.

Friday, Nov. 9: Kevin Allen of Shrewsbury, Mass., buck, 120 pounds, Fryeburg; Herbert Cummings of Fryeburg, buck, Denmark; David Andrews of Fryeburg, buck, Fryeburg; John Andrews of Fryeburg, buck, 8 points, Fryeburg; Roy Andrews of Fryeburg, buck, 8 points, Fryeburg.

Saturday, Nov. 10: Kathleen Graves of North Stratford, N.H., buck, 6 points, Fryeburg; Paul Buckley Jr. of Needham, Mass., buck, 127 pounds, 2 points, Fryeburg; Matthew Doering of Hopedale, Mass., buck, 6 points, Sweden; Jeffrey Douglass of Bridgton, buck, 176 pounds, 9 points, Sweden; Philip Seymour of Natick, Mass., doe, Fryeburg.

Tuesday, Nov. 13: Frank Barter of Fryeburg, buck, 8 points, Fryeburg.

Wednesday, Nov. 14: James Carty of Sweden, buck, Sweden; Stephen Burke of Fryeburg, buck, 2 points, Fryeburg; Harvey Walker of Denmark, buck, 2 points, Fryeburg.

Thursday, Nov. 15: Mark MacDonald of Fryeburg, buck, 7 points, Fryeburg; William Lowell of Fryeburg, buck, 8 points, Fryeburg; Richard Eastman of Fryeburg, doe, Fryeburg.

Friday, Nov. 16: Robert Beauregard of Tampa, Fla., doe, Sweden; Terry Holden of Fryeburg, buck, 5 points, Fryeburg; Robert Quinton of Auburn, buck, 2 points, Fryeburg.

Saturday, Nov. 17: Paul Skinner of Hollis, N.H., buck, 118 pounds, Fryeburg; Andrew Johnson of Stow, buck, Fryeburg; Scott Drabinowicz of Swampscott, Mass., buck, 2 points, Bridgton; Joseph Jopling of Bridgton, buck, Bridgton; Peter Hewson of Bridgton, buck, 2 points, Bridgton.

Tuesday, Nov. 20: Mike Harmon of Bridgton, buck, 8 points, buck; John Hastings of Fryeburg, doe, Fryeburg; Tucker Warren of Arundel, buck, Bridgton.

Wednesday, Nov. 21: Richard Fedele of Bedford, Mass., buck, 3 points, Fryeburg; William Franklin of Falmouth, buck, 3 points, Denmark.

The Village Tie-Up, Harrison

Thursday, Oct. 4: Raymond Stauble of Harrison, doe, shot in Westbrook.

Saturday, Oct. 20: Patrick Joyce of Harrison, doe, Harrison.

Saturday, Oct. 27: Scott Winchell of Auburn, buck, North Bridgton; Elwood Chambers of Buxton, buck, Bridgton; Stephen Lyons of Bridgton, doe, Bridgton; James Gibbons of Naples, doe, Harrison; Dennis Hewson of Harrison, buck, Harrison; Francine Phillips of Bridgton, buck, Bridgton; Daryl Walker of Bridgton, doe, Bridgton; Jesse Allen of Naples, buck, Naples; Charles Warner of Bridgton, doe, Casco; Shawn Pride of Bridgton, doe, Bridgton; Walter Ronfeldt of Harrison, buck, Naples.

Tuesday, Oct. 30: Kenneth Maddocks of Harrison, buck, Harrison; Stephen Mowatt of Bridgton, doe, Bridgton; Adam Mowatt of Bridgton, doe, Bridgton.

Wednesday, Oct. 31: Samuel Holmes of Lewiston, buck, Bridgton.

Thursday, Nov. 1: Kenneth Philbrick of Portsmouth, N.H., buck, Sweden; Jerome Teschendorf of Romesville, S.C., buck, Bridgton.

Friday, Nov. 2: Paul Walker of Medway, Mass, doe, Harrison; Carey Martin of Denmark, buck, Bridgton; Ralph Gardner of Harrison, buck, Harrison; Virginia Colby of Harrison, buck, Harrison; Jason Ziminsky of Bridgton, doe, Bridgton; Steven Peck of Harrisville, R.I., buck, Sweden.

Saturday, Nov. 3: Raymond Gillespie of Casco, doe, Bridgton; Hobart Denison of Harrison, buck, Harrison; Norman Locke of South Portland, buck, Harrison; James McGinnis of New Gloucester, buck, Harrison; William Pilgrim of York, Pa., buck, Harrison; Gerald Sanborn of Harrison, buck, Bridgton; Leonard Lavoie of Sweden, buck, Sweden; Frederick Thompson of Bridgton, buck, Bridgton; Athena Warner of Harrison, doe, Harrison.

Monday, Nov. 5: Jason Thompson of Bridgton, buck, Bridgton; Glenwood Willette of Harrison, doe, Harrison.

Tuesday, Nov. 6: Ralph Boynton of Westbrook, buck, Bridgton.

Wednesday, Nov. 7: Harold Leino of Harrison, doe, Harrison.

Thursday, Nov. 8: Gary Hamlin of Harrison, buck, Harrison; Zachery Laney of South Bridgton, buck, Bridgton; Brian Gagne of Cumberland,  buck, North Waterford; Keith Miller of Bridgton, buck, Bridgton; Glenn Dobransky of Casco, buck, Bridgton; Michael O’Kelley of Harrison, buck, Harrison.

Friday, Nov. 9: Donald Kimball of Oxford, buck, Harrison; Randolph Heath of Bridgton, doe, Bridgton.

Saturday, Nov. 10: Stephen Brill of Bridgton, buck, 202 pounds, Bridgton; David Lawless of Swampscott, Mass., buck, Bridgton; Jason Yannelli of Harrison, doe, Sebago; Mikayla Porter of Bridgton, doe, Bridgton; Alvin Ridlon of Casco, doe, Bridgton; Stephen Gilchrist of Salem, Mass., doe, Bridgton; Gerard McGee of Waterford, buck, Bridgton; Kyle Keenan of Buxton, doe, Bridgton; Lucas Perry of Harrison, buck, Harrison; Steven Baker of Brockton, Mass., doe, Bridgton; Michael Goodwin of Bridgton, buck, Bridgton.

Monday, Nov. 12: Allen Bowley of Jacksonville, Fla., buck, Harrison; Brianna Darling of Harrison, buck, Harrison; Anthony Hazelton of Harrison, doe, Harrison; Everett Danforth of Stoneham, buck, Harrison; Todd Keenan of Buxton, doe, Harrison; Michael Ross of Hanover, Mass., buck, Harrison; Nathan Runk of Roxbury, Mass., buck, North Waterford; Robert Bissonnette of Harrison, buck, Harrison.

Thursday, Nov. 15: Susan York of Sweden, doe, Bridgton; John Mangiafico of Harrison, buck, Harrison.

Friday, Nov. 16: Dyllan Barter of Sebago, buck, Bridgton; Josh Pierce of Westbrook, doe, Harrison; Michael Pike of Waterford, buck, Waterford.

Saturday, Nov. 17: Peter Gately of North Bridgton, buck, North Bridgton; Michael Carroll of Gorham, buck, Harrison; Keith Carroll of Windham, buck, Harrison; Thomas McGee of Waterford, doe, Bridgton; James Dugan of Waterford, buck, Waterford.

Monday, Nov. 19: Jason Winslow of New Gloucester, doe, Harrison; Gary Pagel of Harrison, doe, Harrison; Noyes Blake of Harrison, doe, Harrison.

Jordan’s Store, East Sebago

Monday, Nov. 5: John Graham of Naples, buck, 203 pounds, 13 points.

Tuesday, Nov. 6: John Reed of Sebago, buck; Chris Martin of Standish, buck; John Reilly of Sebago, buck, 166 pounds, 10 points.

Thursday, Nov. 8: James Manchester of Hiram, buck, spike horn; Ron Willey of Sebago, buck, 182 pounds, 10 points.

Friday, Nov. 9: Gil Merritt of Sebago, buck, 145 pounds, 7 points; Bernard Knott Jr. of Gorham, buck, 149 pounds, 6 points; Brian Knott of Westbrook, buck, 160 pounds, 8 points; Joe Sawyer of Steep Falls, buck, 159 pounnds, 10 points; Eric Hackett Sr. of Sebago, buck; Kenneth Tarbox of Sebago, doe; Barney Hamlin of Gorham, buck, 144 pounds, 9 points.

Saturday, Nov. 10: Clinton Chaplin of Bridgton, buck; Thomas Sanders of Sebago, buck; David Brown Sr. of Sebago, doe; David Olson of Sebago, buck; Joshua Clark of Sebago, buck, 185 pounds, 10 points; Thomas Kumulainen of Gorham, buck, 150 pounds, 4 points; George Lee of Ocala, Fla., buck, 176 pounds, 6 points; Brendon Harmon of Naples, buck, 175 pounds, 9 points; Ernest Hulit III of Steep Falls, buck, 120 pounds; Sidney Thorne of Portland, doe; Kevin Tedford of Westbrook, buck, expanded archery; Mike Cross of Sebago, buck.

Monday, Nov. 12: Robert Stone of Cornish, buck; Stillman Stone of Fitzwilliams, N.H., buck; Anthony DiBiase Jr. of Portland, buck; Andrew D’Amore of Marlborough, Mass., buck; Evan Gallant of Portland, buck.

Tuesday, Nov. 13: Dwight Thorne of Baldwin, buck, 163 pounds, 8 points; Zachary Barrows of Baldwin, doe; Steven Bickford of Standish, buck.

Thursday, Nov. 15: Douglas Flint Jr. of Standish, buck, 167 pounds, 8 points; Richard Marston of Auburn, doe; Joe Joyce of Westbrook, buck, 149 pounds, 8 points; Andrew MacDonald of Hiram, buck, spike horn, expanded archery; Wayne Richardson of South Portland, buck.

Friday, Nov. 16: Jeremy Cummings of Lyman, buck, 140 pounds, 4 points; Russell Allen of Naples, doe.

Saturday, Nov. 17: Philip Robinson III of Naples, buck; Charles Chaplin of Naples, doe; Daniel Reinhard of Naples, buck, 210 pounds, 7 points; Arthur Seavey of Standish, buck; Allen Hooker of Windham, buck; Anthony Vacchiano of Sebago, buck, 4 points; Alan Staples of Baldwin, doe, 135 pounds; Rocco Pesle Sr. of Portland, buck; Mark Dyer of Steep Falls, buck, 4 points; Robert Thompson of Westbrook, buck, spike horn, 113 pounds; John Mains of Naples, buck, 129 pounds, 6 points; Joseph Davis of Standish, buck, 153 pounds, 8 points; Shawn Estabrook of Yarmouth, doe; Terry Dean of Gorham, buck, 4 points.

Monday, Nov. 19: Jason Hebert of Baldwin, buck; Danny Dolloff of Sebago, buck; David Brown of Sebago, buck, 175 pounds, 8 points; Kevin Kendrick of Limington, buck, 125 pounds, 7 points; Gerald Strump of Gorham, buck; Gene Putz of Gorham, buck; Allan McIntire Jr. of South Portland, buck; Mike Vacchiano of Sebago, buck.

Tuesday, Nov. 20: Timothy Tucker of Standish, doe; Steve Vacchiano of Sebago, buck.

Wednesday, Nov. 21: Luke Reynolds of Baldwin, buck, 115 pounds, 4 points; David Narbreski of Wilton, Mass., buck, 145 pounds, 6 points; Glen Edwards of Sebago, buck; Stanley Skolfield of Gorham, buck; Tim Flannery of Westbrook, doe.

Thursday, Nov. 22: Philip Pierce of Gorham, buck, spike horn; Greg Martin of Sebago, buck, 10 points; Francis Rankin of East Baldwin, buck; Brock Sanborn of Waterboro, buck; Nathan Anderson of Sebago, buck; Rebecca King of Steep Falls, buck; Michael Ross of Windham, doe; Stephen Foster of Limington, doe; Cory Erickson of Buxton, buck; Kameron Willey of Casco, buck.

Friday, Nov. 23: Cameron Megary of Buxton, buck; Tyler Merritt of Sebago, buck, 145 pounds, 8 points; Duane Albert of Gorham, buck, 146 pounds, 4 points.

Saturday, Nov. 24: Larry Pattengill of Buxton, doe, 120 pounds; Mary Coford of Standish, doe, 122 pounds; Ryan Morrell of Naples, doe; Tucker Murch of Baldwin, buck; Joe Kennedy Sr. of Standish, doe; Timothy Hatch of Standish, buck, 9 points; Darren Willey of Casco, buck; Gary White of Portland, doe.

 

Please follow and like us: